Reading Time: 2 minutes

Získáním živnostenského oprávnění vše začíná, ale rozhodně nekončí. Připravili jsme pro vás 4 praktické rady, které vám pomůžou s úspěšným startem vašeho podnikání. A možná se budete divit, co všechno vás může při vaší cestě na výsluní zabrzdit.

Buďte vlastním pánem, ale efektivně

Jako podnikatel na volné noze se automaticky stáváte pánem svého vlastního času. Šéf vám přestane říkat od kolika, do kolika musíte být na pracovišti a nikoho se nemusíte ptát, jestli si můžete vzít volno
a odjet s rodinou na dovolenou. Svůj čas si začnete řídit vy sami. To ovšem neznamená, že si každé ráno přispíte, pak zajdete na fajnový oběd s kamarády a po odpoledním odpočinku, pokud tedy nebudou v televizi dávat nic zajímavého, se možná na chvilku pustíte do práce. Tak to opravdu nefunguje. Oním šéfem si najednou musíte být vy sami. A pokud se chcete stát úspěšným podnikatelem, je potřeba si hned zpočátku nastavit co nejpravidelnější pracovní režim. Správná organizace času je pro každého (nejen začínajícího) podnikatele klíčová. Váš čas jsou vaše peníze.

Udělejte si check-list

Pro co možná největší efektivitu je důležité si stanovit cíle. A nyní nemyslíme jen ty dlouhodobé, ale i týdenní a denní. Pořiďte si nějakou chytrou aplikaci nebo si jednoduše vezměte obyčejnou tužku a papír a napište si, co je potřeba udělat. Snažte se být co nejkonkrétnější a každý večer si udělejte kontrolu toho, co jste opravdu udělali a zda se svých plánů držíte. Předpisovat úkoly ze dne na den a vše do nekonečna oddalovat není rozhodně tím správným řešením. Oddalováním všeho na neurčito opravu moc peněz nevyděláte.

Pozor na extrémy

Začátek podnikání může být poměrně náročný a ve snaze udělat vše co je potřeba možná zjistíte, že i kdyby měl váš pracovní den 48 hodin, bylo by to málo. Své denní a týdenní cíle si stanovuje pokud možno reálně. Jinak budete naopak celý den ve stresu z toho, že nestíháte a na konci dne ulehat totálně vyčerpaní a zklamaní, protože jste vytyčené cíle zcela logicky nesplnili. Při svém plánování nezapomeňte, že kromě začínajícího podnikání máte také svůj osobní a rodinný život.

Vymezte si čas na učení a vzdělání

Při svém plánování byste neměli zapomenout ani na čas, který budete věnovat svému osobnímu rozvoji a vzdělávání. A to nejen v oboru, ve kterém podnikáte. Jsou tu i další disciplíny, které ke svému podnikání budete bez pochyby potřebovat. Jde na například o finance, daně, management, komunikaci a jednání s klienty, cizí jazyky a IT dovednosti. Všechny tyto obory se vašeho podnikání nepřímo dotýkají, a pokud chcete být skutečně úspěšný, bez jejich znalosti se neobejdete. I ten nejlepší zahradník v celém širokém okolí se bez jisté míry asertivity a umění komunikace jen těžko stane tím nejúspěšnějším podnikatelem.